£1,080.00 Original price was: £1,080.00.£799.99Current price is: £799.99.
Out of stock
CompareHamilton Jazzmaster Maestro Small Second Automatic 40 mm watch. Model reference: H42575513. Rose gold plated stainless steel case. White dial. Automatic movement. Sapphire glass. Brown calf leather strap with a steel pin buckle. Water resistance: 5 bar (50 m) / 73 psi (164 ft).
| Brand | Hamilton |
|---|---|
| Reference | H42575513 |
| Delivery Option/Shipment | On request |
| Condition | New (Original Box & Papers) |
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case material | Steel |
| Case diameter (mm) | 40 mm |
| Case Shape | Round |
| Interhorn width | 20 mm |
| Case Back | Open |
| Waterproof | 50 meters / 5 ATM |
| Movement | Automatic |
| Movement Calibre | ETA 2895-2 |
| Power Reserve (h) | 42 hours when fully wound |
| No. of Jewels | 27 Jewels |
| Frequency | 28’800 vph, 4 Hz |
| Functions | date; seconds sub-dial |
| Strap material | Calf leather |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Calvin Klein Minimal 40mm K3M211Z6 is a functional Unisex watch. Material of the case is Stainless Steel while the dial colour is Silver. In regards to the water resistance, the watch has got a resistancy up to 30 metres. It means it can be worn in scenarios where it is likely to be splashed but not immersed in water. It can be worn while washing your hands and will be fine in rain. The watch is shipped with an original box
Only 1 left in stock
ose gold-tone stainless steel case with diamond-set bars with a black rubber strap. Fixed rose gold-tone bezel. Black dial with luminous rose gold-tone hands and alternating index and diamond hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Small second sub-dial. Quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Transparent case back. Round case shape. Case size: 40.5 mm. Case thickness: 10.1 mm. Band width: 20 mm. Tang clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute, small second. Additional Info: Analog display with high-performance quartz technology with 262 khz vibrational frequency for precise accuracy. Dress watch style. Bulova Curv Black Dial Black Rubber Ladies Watch 98R239.
Out of stock
Out of stock
Only 1 left in stock