£975.00 Original price was: £975.00.£675.00Current price is: £675.00.
Out of stock
CompareHamilton Khaki Navy Sub H78615335 is a super handsome Gents watch . Case material is Stainless Steel, which stands for a high quality of the item while the dial colour is Black. The features of the watch include (among others) a date function. This watch is market as water resistant. It means it can withstand slight splashes and rain, but is NOT to be immersed in water. The watch is shipped with Manufacturer’s presentation box and also comes with 2 year guarantee.
FEATURES | |
| Date | |
| Date Three Hand | |
GENERAL | |
| SKU: | H78615335-SD |
| Condition: | Store Display. Pristine Condition – Never Worn. |
| Brand Name: | Hamilton |
| Collection: | Khaki Navy |
BAND | |
| Band Color: | Black |
| Band Material: | Rubber |
| Band Type: | Strap |
| Band Length: | 8.5 inches |
| Band Width: | 26 mm |
| Clasp: | Pin Buckle |
CASE | |
| Case Width: | 42 mm |
| Case Back: | Screw-Down Closed with Engraving |
| Case Depth: | 13 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Length with Lugs: | 54 mm |
| Material: | Stainless Steel |
| Shape: | Round |
| Water Resistance: | 300 m (990 feet) |
MOVEMENT | |
| Caliber: | 2824-2 |
| Country Of Origin: | Made in Switzerland |
| Type: | Automatic |
DIAL | |
| Hands: | Silver Tone Hands Luminescent |
| Dial Color: | Black |
BEZEL | |
| Material: | Stainless Steel and Rubber |
ADDITIONAL DETAILS | |
| UPC: | 7640127757383 |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Elevate the everyday with British sensibility with a colourful twist. The Jura Collection has all the charm of a timeless dress watch but with added functionality and pop of colour. With subtle updates including small seconds and a sand-blasted dial, this watch is an evolution of the early Classic Collection.
Out of stock
● Confident in its simplicity, daniel is made for a man with effortlessly cool style
● This 3-hand/date movement watch features a satin finish dial with hand-applied Arabic numerals which boast a modern utilitarian look
● Quartz Movement
● Case Diameter: 42mm
● Water resistant to 50m (165ft: in general, suitable for short periods of recreational swimming, but not diving or snorkeling
Out of stock