£365.00 Original price was: £365.00.£245.00Current price is: £245.00.
Only 2 left in stock
CompareLine 1892-Herald Reference I00403B Movement Automatic Case Material Stainless Steel 316L Case Material PVD Rose Gold Dial color Black Diameter 40 mm Thickness 13 mm. Crystal Mineral Case Back Crystal Mineral Lume components Hands and indices Lume Material Superluminova Crown Screw-down crown Case back Screw-down Water resistant depth 5 atm Strap Leather Band color Black Band width 20 mm. Clasp type Buckle Warranty Lifetime Guarantee Additional information: Small Second The owners of Ingersoll put their name to the Herald line. This line is characterized by a design of open skeleton dials that show the interior of the Herald. This model has a gold rose case that contrasts with a beautiful dial skeletonised in black color. A beautiful seconds hand highlights inside the dial. The Ingersoll house leaves its logo engraved on the side of the piece. The black strap has a crocodile print. Enjoy this piece at IguanaSell!
Additional information:
| Weight | 1596.64 lbs |
|---|---|
| Brand | Ingersoll |
| Case Material | Stainless Steel 316L |
| Case Size | 40 mm |
| Customised | No |
| Department | Men |
| Dial Colour | Black |
| Indices | 12-Hour Dial |
| Diameter | 40 mm |
| Display | Analogue |
| Handmade | No |
| Reference Number | I00403B |
| Warranty | 2 Years |
| Model | Ingersoll 1892-Herald |
| Modified Item | No |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Personalised | No |
| Product Line | 1892-Herald |
| Product Type | Automatic Watch |
| Seller Warranty | Yes |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Leather |
| Band/Strap | Leather |
| Strap Width | 20 mm. |
| Type | Wristwatch |
| Vintage | No |
| Watch Shape | Round |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| EAN | 5013348514073 |
Out of stock
Calvin Klein Minimal 40mm K3M211Z6 is a functional Unisex watch. Material of the case is Stainless Steel while the dial colour is Silver. In regards to the water resistance, the watch has got a resistancy up to 30 metres. It means it can be worn in scenarios where it is likely to be splashed but not immersed in water. It can be worn while washing your hands and will be fine in rain. The watch is shipped with an original box
Only 1 left in stock
Elevate the everyday with British sensibility with a colourful twist. The Jura Collection has all the charm of a timeless dress watch but with added functionality and pop of colour. With subtle updates including small seconds and a sand-blasted dial, this watch is an evolution of the early Classic Collection.
Out of stock