£299.00 Original price was: £299.00.£189.00Current price is: £189.00.
In stock
CompareLine 1892-The Vert Reference I14301 Movement Automatic Case Material Stainless Steel 316L Dial color Black Diameter 43 mm Thickness 13.7 mm. Crystal Mineral Water resistant depth 5 atm Strap Leather Band color Black Band width 22mm Clasp type Buckle Warranty Lifetime Guarantee Additional information: This watch, part of the 1892 The Vert collection, features a Horween leather strap, a 3-hand dial, an automatic/skeleton movement, and scratch-resistant mineral glass.
| Weight | 3.52 lbs |
|---|---|
| Brand | Ingersoll |
| Case Material | Stainless Steel 316L |
| Case Size | 43 mm |
| Customised | No |
| Department | Men |
| Dial Colour | Black |
| Indices | 12-Hour Dial |
| Diameter | 43 mm |
| Display | Analogue |
| Handmade | No |
| Reference Number | I14301 |
| Warranty | 2 Years |
| Model | Ingersoll 1892-The Vert |
| Modified Item | No |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Personalised | No |
| Product Line | 1892-The Vert |
| Product Type | Automatic Watch |
| Seller Warranty | Yes |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Leather |
| Band/Strap | Leather |
| Strap Width | 22mm |
| Type | Wristwatch |
| Vintage | No |
| Watch Shape | Round |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| EAN | 5013348514790 |
This is a variable product.
Pellentesque arcu. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Sed elit dui, pellentesque a, faucibus vel, interdum nec, diam. Pellentesque ipsum. Etiam dui sem, fermentum vitae, sagittis id, malesuada in, quam. Sed ac dolor sit amet purus malesuada congue.
Only 2 left in stock
Only 2 left in stock