£399.00 Original price was: £399.00.£260.00Current price is: £260.00.
Only 1 left in stock
Compare PRODUCT DETAILS | |
| Brand Name: | Ingersoll |
| Collection: | Hatton |
| Country of Manufacture: | China |
BAND | |
| Band Color: | Black |
| Band Material: | Leather |
| Band Type: | Strap |
| Band Length: | 8.5 inches |
| Band Width: | 23 MM |
| Clasp: | Pin Buckle |
CASE | |
| Case Width: | 47 mm |
| Case Back: | Exhibition |
| Case Depth: | 15 mm |
| Crystal: | Mineral Crystal |
| Material: | Stainless Steel |
| Shape: | Round |
| Water Resistance: | 100 m (330 feet) |
MOVEMENT | |
| Calendar: | Date at 3 o’clock |
| Caliber: | Miyota 820A |
| Crown: | Screw-Down Crown |
| Jewels: | 21 |
| Type: | Mechanical Automatic (Self-Winding) |
DIAL | |
| Attributes: | Luminescent |
| Hands: | Black Hands Luminescent |
| Markers: | Arabic Numerals |
BEZEL | |
| Type: | Fixed Bezel |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
● Confident in its simplicity, daniel is made for a man with effortlessly cool style
● This 3-hand/date movement watch features a satin finish dial with hand-applied Arabic numerals which boast a modern utilitarian look
● Quartz Movement
● Case Diameter: 42mm
● Water resistant to 50m (165ft: in general, suitable for short periods of recreational swimming, but not diving or snorkeling
Out of stock
Out of stock
Out of stock