£499.00 Original price was: £499.00.£265.00Current price is: £265.00.
In stock
Compare
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Color | Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Function | 3 Hands, Skeleton |
| Local Warranty | 1 Year |
| Water Resistant | 50m |
| Gender | Men |
| Warranty | 1 Year |
| Case Size | 46mm |
| Brand | Ingersoll |
|---|---|
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Model | Ingersoll |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Watch Shape | Round |
| Department | Men |
| Style | Casual |
| Case Color | Gold |
| Caseback | Exhibition |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Band Material | Stainless Steel |
| Type | Wristwatch |
| Features | 3 Hands, Skeleton |
| Seller Warranty | Yes |
| Customized | No |
| Bezel Color | Black |
| With Papers | Yes |
| Case Finish | Polished |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Analog, No Hour Marks |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Dial Color | Gold |
| Band Color | Gold |
| Reference Number | I09305 |
| Display | Analog |
| Band/Strap | Bracelet |
| Warranty | 1 Year |
| Case Size | 46mm |
| EAN | 5013348513878 |
Calvin Klein Minimal 40mm K3M211Z6 is a functional Unisex watch. Material of the case is Stainless Steel while the dial colour is Silver. In regards to the water resistance, the watch has got a resistancy up to 30 metres. It means it can be worn in scenarios where it is likely to be splashed but not immersed in water. It can be worn while washing your hands and will be fine in rain. The watch is shipped with an original box
Only 1 left in stock
Only 1 left in stock