£249.00 Original price was: £249.00.£119.00Current price is: £119.00.
Only 2 left in stock
CompareThe 16mm stainless steel band is fitted with a fold over with safety release clasp.
This beautiful wristwatch, powered by Japan quartz movement supporting: hour, minute, second functions.
This watch has a water resistance of up to 100 feet/30 meters, suitable for short periods of recreational swimming.
This stylish timepiece is sure to complete any woman’s collection.
| SKU | KS-KSW1552 |
|---|---|
| Brand | Kate Spade |
| Band Width | 16 mm |
| Bezel Material | Crystal Set |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 38 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 6 mm |
| Clasp | Fold Over with Safety Release |
| Crown | Pull / Push |
| Crystal | Scratch Resistant Mineral |
| Dial Color | White |
| Dial Type | Analog |
| Features | Gold, Stainless Steel |
| Functions | Hour, Minute, Second |
| Gender | Womens |
| Hands | Rose Gold-tone |
| Watch Label | Japan Movt |
| Model | KSW1552 |
| Movement | Quartz |
| Product Category | Watches |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Watch Style | Dress Watches |
| Water Resistance | 30 meters / 100 feet |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Only 1 left in stock
In stock
A classic British dress watch inspired by the beauty and movement of the Northern Lights, the Aurora Collection uses intricate dial detailing to reflect light and form a stunning visual effect. A modern interpretation of traditional shapes and patterns, this series was designed to make a statement. Available in 26mm size this watch will suit a small to medium wrist, comes with leather, strap.
Out of stock
Only 1 left in stock