£179.00 Original price was: £179.00.£109.00Current price is: £109.00.
Out of stock
CompareA classic but modern minimalistic watch with a frame made from natural wood.
A KERBHOLZ consistently thought through: Anton. A circular wooden
case with a soft leather strap. Separate displays for the date and
seconds are practical eye catchers on the elegant and unobtrusive
dial. Looking good is not Antons only feature but he certainly does
Wood: From sustainable forestry
Glass: Sapphire coated
Movement: High-grade quartz mechanism by Miyota
Bracelet: Soft leather strap, easy to change due to easy click
release
Water resistance: 3 ATM splash water protected
Details: Crown and clasp made of COATED recycled stainless steel
| function | Date display |
| Kind of clockwork | Quartz movement, analogue |
| clockwork | Miyota OT45 |
| waterproof | 3 bar |
| Diameter housing | 42mm |
| Height of housing | 8.5mm |
| Glass | Sapphire-coated mineral glass |
| closure | Pin buckle |
| Material bracelet | leather |
| Length bracelet | 80 – 120mm |
| Wide bracelet | 20mm |
| Brand | KERBHOLZ |
|---|---|
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Style | Natural |
| Strap | Recycled Leather |
| Strap colour | Black |
| Case colour | Silver |
| Bezel colour | Walnut and silver |
| Dial colour | White |
| EAN | 4251240416267 |
| case size | 42 mm |
Out of stock
Out of stock
Only 2 left in stock
Out of stock