£120.00
Now available in Black or Twilight Blue.
Waterproof (IPX8), so you’re free to read and relax at the beach, by the pool or in the bath.
Enjoy twice the storage with 8 GB to hold more magazines, comics and audiobooks.
Now with Audible. Pair with Bluetooth headphones or speakers to listen to your story.
A single battery charge lasts weeks, not hours.
The built-in adjustable light lets you read indoors and outdoors, day and night.
Low prices and massive selection: over 5.5 million books including latest bestsellers, Kindle exclusives and more.
Out of stock
Compare| Product Identifiers | |
| Brand | Amazon |
| MPN | B07747FR44 |
| GTIN | 0841667177908 |
| Model | Amazon Kindle Paperwhite (10th Generation) |
| eBay Product ID (ePID) | 7024916579 |
| Product Key Features | |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Features | Waterproof |
| Screen Size | 6 in |
| Type | eBook Reader |
| Colour | Black |
| Contract | Without Contract |
| Hardware Connectivity | Bluetooth, USB 2.0 |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Manufacturer Colour | Black |
| Additional Product Features | |
| Non-Domestic Product | No |
| Network | Not Applicable |
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.56 × 4.56 × 0.32 in |
| EAN | 0841667177908 |
| Brand | Amazon |
Out of stock
Top features:
– 4K streaming delivers stunning picture quality
– Alexa Voice Remote lets you take control through voice commands
– Tons of choices to keep the whole family happy
4K streaming
Whether you want to dive in to your favourite boxset, or check out that movie everyone is talking about, the Amazon Fire TV Stick 4K with Alexa Voice Remote delivers endless entertainment with 4K Ultra HD clarity that makes the picture jump off the screen, so you’ll feel like you’re right there on set with the characters.
The Fire TV Stick supports popular HDR types such as HDR 10+ and Dolby Vision, so whether you want to catch that Netflix Original, or check out the new Amazon Prime series you can see it all in stunning 4K picture quality. And if you’ve got a Dolby Atmos sound bar, you can enjoy the sound of those intense action scenes like you’re in the cinema.
You don’t have to worry about any buffering. The Fire Stick is built with a lightning-fast processor, so you can stream your movies uninterrupted.
Alexa Voice Remote
Control your Amazon TV Stick with easy voice commands using the Alexa Voice Remote. Whether you want to turn up the volume or search for that new action flick, Alexa can get it done in moments. All you have to do is ask.
You can also sync the remote to your smart home devices such as Philips Hue lights or Hive thermostat, for convenient control of your home devices. This means you can dim the lights to better see the screen, or turn up the heating without missing a thing on screen.
Tons of choices
With a selection of over 200,000 movies and TV episodes, you can discover shows you’ve never seen before, or rediscover old favourites. Stream films and programs from BBC, Netflix, Prime Video, ITV, Disney, and many more to find content for that the whole family can enjoy.
Out of stock
Out of stock