£850.00 Original price was: £850.00.£550.00Current price is: £550.00.
Out of stock
CompareThe Luminox Land Ice-Sar Arctic 1200 Series XL.1207 watch belongs to the Land series and highlights the contrast of ice and fire. The case is made of steel, very robust and articulated. The sharp edges along with the steel bracelet attachment give the watch a “sharp” look. Finally, something new!
An interesting feature is the unusual placement of the trigalight tubes on the dial. These are now horizontal except at the 3 and 9 positions, where they are positioned vertically. The tritium capsules, embedded on the hands and indices, take care of readability in the dark for up to 25 years. The sapphire crystal, on the other hand, has an anti-reflective coating. The watch has a bi-directional rotating compass lunette, and the dial features hours in 12hr and 24hr formats.
The watch is water resistant to 200m and the robust steel case and bracelet make it suitable for harsh conditions. The weight is higher at 200g, but this is not a fault with this type of watch.
Because it is an Ice-Sar Arctic Series, the watch has the area around Iceland depicted on the dial and GPS coordinates (64°08-17N, 21°55-43W). ICE-SAR stands for Icelandic Association for Search and Rescue, which is an organization that protects people, nature and tries to prevent accidents in Iceland and elsewhere.
| Gender | Men |
| Style | Sports, Military |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 201 g |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 46 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire – anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
| Threaded lid | Yes |
| Strap material | Stainless steel |
| Buckle | Yes |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Gray |
| Date | Yes |
| Rotating bezel | Reversible in both directions |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | Yes |
| Screw-on Crown | Yes |
| Luminescence | LLT |
| Strap Material | Metal, Stainless Steel |
|---|---|
| Closure | Deployant |
| Strap Colour | Silver |
| Dial Pattern | Artic Globe Design |
| Indices | Arabic Numerals |
| Dial Colour | Silver |
| MPN | XL.1207 |
| Strap Width | 24 mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Men |
| Case Colour | Silver |
| Caseback | Solid with Icelandic Association for Search And Rescue logo |
| Bezel Type | Bidirectional Rotating |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver, Sport |
| Case Size | 46 mm |
| Features | 12-Hour Dial, Central Second, Date Indicator, Luminous Hands, Luminous Indexes, Rotating Bezel, Sapphire Crystal, Screwdown Crown, Seconds Hand, Splash Proof, Swiss Made, Swiss Movement, Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel Colour | Blue |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number | XL.1207 |
| Brand | Luminox |
| Type | Wristwatch |
| EAN | 7630040959308 |
| Model | Luminox ICE-SAR Arctic |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Case Finish | Brushed |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Display | Analog |
ose gold-tone stainless steel case with diamond-set bars with a black rubber strap. Fixed rose gold-tone bezel. Black dial with luminous rose gold-tone hands and alternating index and diamond hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Small second sub-dial. Quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Transparent case back. Round case shape. Case size: 40.5 mm. Case thickness: 10.1 mm. Band width: 20 mm. Tang clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute, small second. Additional Info: Analog display with high-performance quartz technology with 262 khz vibrational frequency for precise accuracy. Dress watch style. Bulova Curv Black Dial Black Rubber Ladies Watch 98R239.
Out of stock
Out of stock
Out of stock