£380.00 Original price was: £380.00.£180.00Current price is: £180.00.
In stock
CompareMarc Jacobs
The Cushion
Ladies
MJ0120184711
Quartz
36 mm
10 mm
Ceramic
Cushion
Solid
Ceramic
Bracelet
Pink
17 mm
Fold Over with Safety Release
Red
Analog
Scratch Resistant Mineral
Silver-tone
Dot
Fixed
Pink
Ceramic
Pull / Push
30 meters / 100 feet
Hour, Minute, Second
Ceramic, Analog
Casual
2 Years
887365698604
| Weight | 1.00 lbs |
|---|---|
| Brand | Marc Jacobs |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Customized | No |
| Style | Watches |
| Model | MJ0120184711 |
| Features | Hour, Minute, Second |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Red |
| Band Color | Pink |
| Case Color | Pink |
| Band Material | Ceramic |
| Display | Red |
| Case Material | Ceramic |
| Water Resistance | 30 meters / 100 feet |
| Case Size | 36 mm |
| Vintage | No |
| Caseback | Solid |
| Theme | Designer |
| Band Width | 17 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Closure | Fold Over with Safety Release |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 36 mm |
| clasp | Fold Over with Safety Release |
| Gender | Women's |
| Series | The Cushion |
| Size | Check description |
A classic British dress watch inspired by the beauty and movement of the Northern Lights, the Aurora Collection uses intricate dial detailing to reflect light and form a stunning visual effect. A modern interpretation of traditional shapes and patterns, this series was designed to make a statement. Available in 26mm size this watch will suit a small to medium wrist, comes with leather, strap.
Out of stock
Out of stock
Out of stock