£200.00 Original price was: £200.00.£80.00Current price is: £80.00.
Out of stock
CompareAccurist Black IP Watch 7250 Quartz Black Dial measures 43mm in diameter case and it is made from black ion-plated stainless steel, making it stronger and more durable than standard stainless steel. The dial exhibits a combination of polished and brushed finishes.
Namely on the fixed bezel that has a mirror-like appearance due to its highly polished finish. At the side of the case there are two push buttons that can be used to access the watch’s chronograph functions. Nestled in between them is a push-down crown with knurled edges so that it can be easily operated; it is protected by robust crown guards. Mineral crystal glass protects the watch from scratches and shattering.
The dial of the Accurist Chronograph Quartz is presented in black and it displays a variety of the watch’s different complications and functions such as, a slide rule scale around the outer edge and the three chronograph subdials. The dial also exhibits silver baton-style hour markers and silver sword-style handset; the handset has been filled with a luminescent material so the dial can be read in the dark. The second hand has a distinctive pointed red tip. A date-display window is positioned in between the 4 and 5 o’clock marker, while the Accurist logo is presented beneath the 12 o’clock marker.
The watch’s bracelet is made from black stainless steel and it is presented in a jubilee style. It has been treated to a combination of brushed and polished finishes, which complements the contrasting finishes present throughout the case. The bracelet fastens through the use of a deployment clasp.
The Accurist Chronograph is powered by highly reliable quartz mechanisms. As a chronograph, there are plenty of features including a chrono stopwatch accurate to one twentieth of second. The watch is waterproof to 50m, meaning it can be worn when swimming in shallow waters.
| Weight | 1.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 26 × 12 in |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Model | Accurist Sport |
| Department | Men |
| Case Material | Black IP, Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Type | Accurist Sport |
| Seller Warranty | Yes |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Indices | Baton Indexes |
| Reference Number | 7250 |
| Display | Analogue |
| Brand | Accurist |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Bezel Type | Smooth |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Strap Material | Black IP, Stainless Steel |
| Style | Sport |
| Features | 50m Waterproof, Black & Red Accent, Chronograph, Date Indicator, Luminous Hands, Slide Rule Measurer |
| Dial Colour | Black |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Bezel Colour | Black |
| Strap Colour | Black |
| Customised | No |
| Case Colour | Black |
| EAN | 5051322172505 |
Out of stock
Only 1 left in stock
Elevate the everyday with British sensibility with a colourful twist. The Jura Collection has all the charm of a timeless dress watch but with added functionality and pop of colour. With subtle updates including small seconds and a sand-blasted dial, this watch is an evolution of the early Classic Collection.
Out of stock