£289.00 Original price was: £289.00.£189.00Current price is: £189.00.
Out of stock
CompareSmartwatch with Wear OS by Google operating system and Qualcomm Snapdragon Wear 4100+ processor , compatible with Android OS 6.0 or + and iOS 12 or + via Wear OS by Google app. Bluetooth 5.0 LE + connectivity . NFC and Wi-Fi connectivity. Integrated NFC and GPS .
1 GB RAM memory with 8 GB storage space.
Round stainless steel case with black IP treatment with a diameter of 44 mm . AMOLED full-touchscreen color display with 1.28″ active area with 416 x 416 / 326 PPI resolution. Customizable dials with complications. 22 mm wide black silicone strap; safety lock.
Integrated speaker for phone calls, microphone and vibration system for notifications
Accelerometer, altimeter, automatic brightness adjustment, compass, gyroscope, heart rate monitor on the back and SpO2 sensor for saturation control.
Activity tracker functions for fitness and your workouts with Google Fit.
Notification, alarm and synchronization functions WiFi, remote music control.
Improved battery life up to 24 hours (depending on usage and updates).
Water resistant up to 50 meters.
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Michael Kors |
| Collection | Bradshaw |
| Category | Clock |
| Subcategory | Smartwatches |
| Packaging | Original packaging |
| Product Warranty | 24 month guarantee |
| Type | Unisex |
| Item Number | MKT5154 |
| Case Material | Black PVD steel |
| Case Size | 44 mm |
| Strap Material | Silicone |
| Strap Color | Black |
| Closure | Buckle |
| Waterproof | 50m – 5ATM – 5bar |
| Brand | Michael Kors |
|---|---|
| Series | Michael Kors Access |
| Case Colour | Silver |
| Band Material | Silicone |
| Band Colour | Black |
| Model | MKT5154 |
| Case Size | 44 mm |
| Operating System | Wear OS |
| Compatible Operating System | Android, iOS – Apple |
| Case Material | Stainless Steel |
| EAN | 4064092193480 |
| Department | Unisex |
Out of stock
Out of stock
Calvin Klein Minimal 40mm K3M211Z6 is a functional Unisex watch. Material of the case is Stainless Steel while the dial colour is Silver. In regards to the water resistance, the watch has got a resistancy up to 30 metres. It means it can be worn in scenarios where it is likely to be splashed but not immersed in water. It can be worn while washing your hands and will be fine in rain. The watch is shipped with an original box
Only 1 left in stock