£125.00 Original price was: £125.00.£99.00Current price is: £99.00.
In stock
CompareMICHAEL KORS Silver Tone Plated Brass Pave Logo Hoop Earrings
Include original Michael Kors gray pouch bag and care instructions mini book
A circular MK crystal filled logo hoop earring provides the perfect touch of glam to these classic brass hoop earrings
Style: Hoop
Clasp: Snap Closure
Metal: Brass
Finish: High Polish
Cubic zirconia crystal pave’ design
Measurements approx: 1″ in diameter
Michael Kors signature logo engraved on the back of earrings
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 4 × 4 in |
| Shape | Circle |
| Closure | Snap Closure |
| Occasion | Anniversary, Christmas, Birthday, Mother's Day, Valentine's Day |
| Main Stone Color | White/Colorless |
| MPN | MKJ7636040 |
| Gender | Female |
| Item Length | 1" |
| Metal | Brass |
| Secondary Stone | Crystal Pave' |
| Ear Area | Lobe |
| Main Stone | Crystal |
| Main Stone Treatment | N/A |
| Main Stone Shape | Round |
| Style | Hoop |
| Base Metal | Solid |
| Main Stone Creation | Unknown |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 25 mm |
| Cut Grade | Excellent |
| Material | High Quality |
| Setting Style | Pavé |
| Brand | Michael Kors |
| Type | Earrings |
| Metal Purity | Solid |
| Theme | Crystal |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Country of Origin | United States |
| EAN | 4064092025279 |
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Out of stock