£145.00 Original price was: £145.00.£105.00Current price is: £105.00.
Out of stock
Compare| Strap Material | Silicone |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| Strap Colour | White |
| Indices | No Hour Marks |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Dial Colour | White |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Vintage | No |
| Case Color | Black |
| Handedness | Left |
| Department | Women |
| Caseback | Snap |
| Lug Width | 12 mm |
| Watch Shape | Round |
| Style | Dress/Formal |
| Features | 12-Hour Dial, Mineral Crystal, Water-Resistant |
| Case Size | 42 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Handmade | No |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | MK2829 |
| Brand | Michael Kors |
| Type | Wristwatch |
| EAN | 4013496263947 |
| Band Color | White |
| Customized | No |
| Band Material | Silicone |
| Dial Color | White |
| Model | Michael Kors Charley |
| Band Width | 20 mm |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Display | Analog |
Elevate the everyday with British sensibility with a colourful twist. The Jura Collection has all the charm of a timeless dress watch but with added functionality and pop of colour. With subtle updates including small seconds and a sand-blasted dial, this watch is an evolution of the early Classic Collection.
Out of stock
A classic British dress watch inspired by the beauty and movement of the Northern Lights, the Aurora Collection uses intricate dial detailing to reflect light and form a stunning visual effect. A modern interpretation of traditional shapes and patterns, this series was designed to make a statement. Available in 26mm size this watch will suit a small to medium wrist, comes with leather, strap.
Out of stock