£179.00 Original price was: £179.00.£135.00Current price is: £135.00.
Out of stock
CompareCase
– Case Material: Poly Carbonate
– Case Shape: Round
– Case Colour: White
– Crystal: Mineral crystal
Movement
– Display Type: Analogue
– Movement: Quartz
– Dial Colour: White
Strap
– Strap Colour: Blue
– Clasp: Buckle clasp
– Strap Material: Textile
Further Details
– Product: Watch
– Manufacturer: Mondaine
– Packaging: Original Packaging with Documents
– Clasp: Buckle clasp
– Guarantee: 2 Years Guarantee
Technical Details
– Diameter (without crown) in mm/inches: 32,00 / 1,26
– Height in mm/inches: 8,00 / 0,31
– Water-restistant (bar): 3,00
– Width of the Strap in mm/Inches: 16,00 / 0,63
– Weight in g/ounces: 31,00 / 1,09
| Weight | 2.00 lbs |
|---|---|
| Brand | Mondaine |
| Type | Wristwatch |
| Department | Women |
| Reference Number | MS1.32110.LD.SET |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Style | Casual |
| Model | Mondaine Classic Essence |
| Vintage | No |
| Barcode | n/a |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | White |
| Display | Analog |
| Indices | 12-Hour Dial, Stick Indexes |
| Bezel Type | Fixed |
| Bezel Color | White |
| Band Color | Blue |
| Band Material | Nylon |
| Closure | Buckle |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Band Width | 16 mm |
| Lug Width | 16 mm |
| Case Material | Renewable raw material |
| Case Color | White |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Watch Shape | Round |
| Caseback | Snap |
| Case Finish | Matte |
| Case Size | 32 mm |
| Case Thickness | 9 mm |
| Features | Fixed Bezel, Push/Pull Crown, Swiss Made, Water-Resistant |
| Customized | No |
| Handedness | Right |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Seller Warranty | Yes |
Out of stock
Elevate the everyday with British sensibility with a colourful twist. The Jura Collection has all the charm of a timeless dress watch but with added functionality and pop of colour. With subtle updates including small seconds and a sand-blasted dial, this watch is an evolution of the early Classic Collection.
Out of stock
Calvin Klein Minimal 40mm K3M211Z6 is a functional Unisex watch. Material of the case is Stainless Steel while the dial colour is Silver. In regards to the water resistance, the watch has got a resistancy up to 30 metres. It means it can be worn in scenarios where it is likely to be splashed but not immersed in water. It can be worn while washing your hands and will be fine in rain. The watch is shipped with an original box
Only 1 left in stock