£220.00 Original price was: £220.00.£139.00Current price is: £139.00.
In stock
CompareMondaine Watch Classic 30mm Modern Blue A658.30323.17SBD. For more than 100 years the Swiss Federal Railways have been famous for punctuality and precision. Historically the train station manager used a special red Paddle to announce to passengers and train conductors that the train is about to depart. This red Paddle with its special shape is also the second hand of the Official Swiss Railways Clock. Mondaines original and authentic watch and clock collection captures this pristine and punctual look.
Packaging
Mondaine Watch Packaging
Brand
Mondaine
Model No
A658.30323.17SBD
Collection
Classic
Bracelet/Strap
Synthetic
Case Width
30mm
Case Material
Steel
Dial Colour
White
Movement
Quartz (Battery)
Style
Dress
Gender
Ladies
| Weight | 1.00 lbs |
|---|---|
| Brand | Mondaine |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | A658.30323.17SBD |
| Customized | No |
| Style | Watches |
| Model | Mondaine Classic A658.30323.17SBD |
| Features | Hour, Minute, Second |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | White |
| Band Color | Light Blue |
| Case Color | Grey |
| Band Material | Textile |
| Display | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Size | 30 mm |
| Caseback | Solid |
| Band Width | 16 mm |
| Seller Warranty | Yes |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 30 mm |
| clasp | Tang |
| Gender | Women's |
| Series | Classic |
Ted Baker Ladies Pink Strap Watch Black Floral Design Dial Model no. TE50005020 Beautiful ladies watch by Ted Baker London Featuring a beautiful pale pink strap with contrasting pink and gold strap keepers Black pretty floral design round dial with rose gold hands with pink second hand Polished black stainless steel case and crown Black stainless steel buckle fastening Case measures 38mm wide incl crown Strap measures 12mm wide at watch fitting tapering to 10mm Supplied with 2 years manufacturers warranty Comes in a Ted Baker black and gold watch box and cushion
Out of stock
Out of stock
Out of stock