£220.00 Original price was: £220.00.£139.00Current price is: £139.00.
In stock
Compare
| Movement | RONDA 763E |
|---|---|
| Crystal/Glass Material | Hardened Mineral Crystal |
| Crown | Security Gasket |
| Case Back Material | Stainless Steel Brushed |
| Case Back | Pressed Case Back |
| Origin | Swiss Made |
| Weight | 2.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8 in |
| Bezel Color | Silver |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Closure | Buckle |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | MS.32111.LC |
| Brand | Mondaine |
| Case Color | Black |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Caseback | Pressed |
| Band Color | Black, Red, White |
| Customized | No |
| Band Material | Textile |
| Dial Color | White |
| Lug Width | 16 mm |
| Model | Mondaine Essence |
| Watch Shape | Round |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Case Size | 32 mm |
| Case Finish | Brushed |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Display | Analog |
Out of stock
ose gold-tone stainless steel case with diamond-set bars with a black rubber strap. Fixed rose gold-tone bezel. Black dial with luminous rose gold-tone hands and alternating index and diamond hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Small second sub-dial. Quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Transparent case back. Round case shape. Case size: 40.5 mm. Case thickness: 10.1 mm. Band width: 20 mm. Tang clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute, small second. Additional Info: Analog display with high-performance quartz technology with 262 khz vibrational frequency for precise accuracy. Dress watch style. Bulova Curv Black Dial Black Rubber Ladies Watch 98R239.
Out of stock
● Confident in its simplicity, daniel is made for a man with effortlessly cool style
● This 3-hand/date movement watch features a satin finish dial with hand-applied Arabic numerals which boast a modern utilitarian look
● Quartz Movement
● Case Diameter: 42mm
● Water resistant to 50m (165ft: in general, suitable for short periods of recreational swimming, but not diving or snorkeling
Out of stock