£199.00 Original price was: £199.00.£135.00Current price is: £135.00.
In stock
CompareWhite dial enhanced by black hands. White (bio-based) polyamide case with a beige textile (cork backed) band. Quartz movement. 30 meters / 100 feet water resistance. Fixed bezel. Scratch Resistant Mineral crystal. Solid caseback. Tang clasp. Pull / Push crown. Case size 32 mm. Band 16 mm x long. Mondaine MS1.32110.LS Essence Watch.
Mondaine
Essence
Ladies
MS1.32110.LS
Swiss Made
Quartz
RONDA 763E
32 mm
(Bio-based) Polyamide
Round
Solid
Textile (Cork Backed)
Strap
Beige
16 mm
Tang
White
Analog
Scratch Resistant Mineral
Black
Index
Minute Markers around the outer rim
Fixed
White
(Bio-based) Polyamide
Pull / Push
30 meters / 100 feet
Hour, Minute, Second
Analog
Casual
2 Years
| Weight | 1.00 lbs |
|---|---|
| Brand | Mondaine |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | MS1.32110.LS |
| Customized | No |
| Style | Watches |
| Model | Mondaine Essence MS1.32110.LS |
| Features | Hour, Minute, Second |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | White |
| Band Color | Beige |
| Case Color | White |
| Band Material | Textile (Cork Backed) |
| Display | White |
| Case Material | (Bio-based) Polyamide |
| Water Resistance | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Size | 32 mm |
| Caseback | Solid |
| Band Width | 16 mm |
| Seller Warranty | 2 years |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 32 mm |
| clasp | Tang |
| Gender | Women's |
| Series | Essence |
Out of stock
Only 1 left in stock
A classic British dress watch inspired by the beauty and movement of the Northern Lights, the Aurora Collection uses intricate dial detailing to reflect light and form a stunning visual effect. A modern interpretation of traditional shapes and patterns, this series was designed to make a statement. Available in 26mm size this watch will suit a small to medium wrist, comes with leather, strap.
Out of stock