£599.00 Original price was: £599.00.£350.00Current price is: £350.00.
In stock
CompareMondaine watches represent the best in Swiss quality and design.
Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.
PRODUCT DETAILS
| Brand | Mondaine |
| Subcategory | Regular |
| Name | Helvetica Smart |
| Collection | Spring Summer Collection |
| Display Type | Analog |
| SwissMade | Yes |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Color of the dial | White |
| Hand colors (h,m,s) | Black |
Watch case info
| Case code | R2S20 |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back Case Material | Stainless Steel |
| Back Case | Snap On |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull Crown |
Movement info
| Movement part nr | MD-01 |
| Movement Brand | Mondaine |
| Display Type | Analog |
| Mechanism | Quartz |
Strap info
| Strap Material | Leather |
| Band length | 160 – 210 mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Band Width | 20.0 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Strap width at buckle | 18 mm |
| Strap Color | Brown |
| Straight strap mount | Yes |
| Original strap | Yes/Leather |
TIME
| Hours | Analogue hand |
| Minutes | Analogue hand |
| Time Zones | World Time |
Alarms and notifications
| Message notifications (smartphone sync) | |
| Phone call notifications (smartphone sync) | |
Health and Fitness
| Activity Tracker | |
| Sleep tracker | |
| Health Goals | |
Smartwatch Hardware
| Compatibility | Android™ 4.3+, IOS 9.1+ |
| Connectivity | Bluetooth |
| Model | Mondaine R2S10.LG |
|---|---|
| Department | Unisex Adult |
| Case Color | Silver |
| Manufacturer | Mondaine |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless Steel |
| Gender | Unisex |
| Collection | Helvetica No1 Regular |
| WarrantyLength | 2 year |
| Movement | Swiss Quartz |
| CaseMaterial | Stainless Steel |
| CaseShape | Round |
| CaseColor | Silver |
| CaseThickness | 11 mm |
| Dial | White, Grey |
| WaterResistant | 30 Meters |
| Crown | Push and pull |
| Crystal | Sapphire |
| BandWidth | 20 mm |
| Type | Wristwatch |
| Dial Color | White, Grey |
| Band Color | Brown |
| Reference Number | MH1.R2S10.LB |
| Brand | Mondaine |
| Water Resistance | 30 Meters |
| Theme | Helvetica No1 Regular |
| Features | Alarm |
| EAN | 7630040924504 |
In stock
Out of stock
Only 2 left in stock
Only 1 left in stock