£379.00 Original price was: £379.00.£189.00Current price is: £189.00.
Out of stock
CompareThis Mondaine watch has a colour coated stainless steel case 43mm in diameter and is fitted with a textile strap. Inside the case lies a movement and the watch features a sapphire crystal.
The watch is 3ATM. This means the watch is splash waterproof. The watch comes with 2 years of warranty
| Brand | Mondaine |
|---|---|
| Subcategory | Bold |
| Name | Helvetica No1 Bold |
| Year | 2014 Autumn and Winter Collection |
| Display Type | Analog |
| SwissMade | Yes |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Colour of the dial | Black |
| Hand colors (h,m,s) | White, White, Black |
| Case code | MH1.B1 |
|---|---|
| Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 10.5 mm |
| Case Material | Steel coloured |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Black |
| Back Case Material | Steel silver |
| Back Case | Snap off |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull Crown |
| Movement part nr | 515.SW |
|---|---|
| Movement Brand | Ronda |
| Download manual | |
| Swiss movement | Yes |
| Display Type | Analog |
| Mechanism | Quartz |
| Battery | R371 |
| Battery life | 45 months |
| Jewels | 1 |
| Hackable | Yes |
| Strap type info | Nylon strap |
|---|---|
| Strap Material | Textile |
| Suitable for wrist size | 170 – 220 mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Band Width | 20.0 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Strap Colour | Black |
| Straight strap mount | Yes |
| Original strap | Mondaine Straps FN0720.20B Helvetica Bold |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Out of stock
Only 2 left in stock
Out of stock
Out of stock