£850.00 Original price was: £850.00.£599.00Current price is: £599.00.
Out of stock
CompareThis Movado watch has a gold-coated stainless steel case 28mm in diameter and is fitted with a metal strap. Inside the case lies a movement and the watch features a sapphire crystal. The watch is 3ATM. This means the watch is splash waterproof.
| EAN | 7613272283267 |
|---|---|
| Brand | Movado |
| Subcategory | Time 2 Hands |
| Name | Esperanza |
| Year | 2018 |
| Display Type | Analog |
| SwissMade | Yes |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Colour of the dial | Green |
| Hand colors (h,m,s) | Gold, Gold, |
| Case code | 04-8-36-1366 |
|---|---|
| Diameter | 28 mm |
| Case Thickness | 5.7 mm |
| Case Material | Steel gold |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Gold |
| Back Case Material | Steel silver |
| Back Case | Snap off |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull Crown |
| Movement part nr | 901.001 |
|---|---|
| Movement Brand | ETA |
| Download manual | |
| Swiss movement | Yes |
| Mechanism | Quartz |
| Battery | R321 |
| Battery life | 132 months |
| Jewels | 3 |
| Hackable | Yes |
| Strap type info | Stainless steel bracelet |
|---|---|
| Strap Material | Metal |
| Band length | 130 – 190 mm |
| Clasp Type | Butterfly clasp with push buttons |
| Band Width | 14.0 mm |
| Strap Colour | Gold |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Only 2 left in stock
Only 1 left in stock