£220.00 Original price was: £220.00.£129.00Current price is: £129.00.
Only 1 left in stock
CompareSub-dials: date, day, and 24 hours.
The 10mm stainless steel band is fitted with a deployment with push button release clasp.
This beautiful wristwatch, powered by quartz movement supporting: date, day, hour, minute, second, and 24 hours functions.
This watch has a water resistance of up to 330 feet/100 meters, suitable for recreational surfing, swimming, snorkeling, sailing and water sports.
This stylish timepiece is sure to complete any man’s collection.
| SKU | NT-NAD19556G |
|---|---|
| Brand | Nautica |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width | 10 mm |
| Bezel | Fixed |
| Bezel Color | Rose Gold-tone |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Calendar | Date display at the 6 o’clock position |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 13 mm |
| Clasp | Deployment with Push Button Release |
| Crystal | Scratch Resistant Mineral |
| Dial Color | Silver |
| Dial Type | Analog |
| Features | Calendar, Gold, Stainless Steel |
| Functions | Date, Day, Hour, Minute, Second, and 24 Hours |
| Gender | Mens |
| Hands | Rose Gold-tone |
| Model | NAD19556G |
| Movement | Quartz |
| Style | Watches |
| Sub Dials | Three – Date, Day, and 24 Hours |
| Warranty | 1 Year |
| Watch Style | Casual Watches |
| Water Resistance | 100 meters / 330 feet |
| Brand | |
|---|---|
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Only 2 left in stock
Ted Baker Ladies Pink Strap Watch Black Floral Design Dial Model no. TE50005020 Beautiful ladies watch by Ted Baker London Featuring a beautiful pale pink strap with contrasting pink and gold strap keepers Black pretty floral design round dial with rose gold hands with pink second hand Polished black stainless steel case and crown Black stainless steel buckle fastening Case measures 38mm wide incl crown Strap measures 12mm wide at watch fitting tapering to 10mm Supplied with 2 years manufacturers warranty Comes in a Ted Baker black and gold watch box and cushion
Out of stock
In stock