£239.00 Original price was: £239.00.£179.00Current price is: £179.00.
Only 2 left in stock
CompareEMPORIO ARMANI Green Bio based Plastic men’s watch AR11440.
Emporio Armani AR11440 is a practical and very impressive Gents watch. Material of the case is Stainless Steel and the Black mother of pearl dial gives the watch that unique look. In regards to the water resistance, the watch has got a water resistance of 200 metres. This means it can be used for professional marine activity, skin diving and high impact water sports, but not deep sea or mixed gas diving.
| Weight | 426.38 lbs |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| Power Source | Battery |
| Case back | Steel |
| Indices | Round Indexes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Vintage | No |
| Case Color | Black |
| Handedness | Left |
| Department | Man |
| Strap Color | Green |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sports |
| Features | Date |
| Case Size | 46 mm |
| Case Material | Steel, IP Black |
| Handmade | No |
| Movement | Quartz Analog |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Buckle | Pin buckle |
| Case Diameter | 46mm |
| Reference Number | AR11440 |
| Brand | Emporio Armani |
| Type | Wristwatch |
| Band Color | Green |
| Band Material | Rubber |
| Customized | No |
| Dial Color | Black |
| Model | EMPORIO ARMANI ACQUA |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Water resistance Rating | 20 ATM |
| Display | Analog |
| Brand | |
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Only 2 left in stock
Stainless steel case with a black leather strap. Fixed bezel. Digital dial. Dial Type: digital. Quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Solid case back. Round case shape. Case size: 38.5 mm. Buckle clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute, second, date. Calvin Klein Future Digital Watch K5B13XC1
Out of stock
Out of stock