£260.00 Original price was: £260.00.£140.00Current price is: £140.00.
Only 1 left in stock
Compare| Weight | 367.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 4 in |
| Bezel Color | Gold |
| Max Wrist Size | 7.26-7.5 in |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Gender | Men's |
| Vintage | No |
| Case Thickness | 14 mm |
| Case Color | Gold |
| Handedness | Left |
| Department | Unisex Adult |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual, Dress/Formal |
| Case Size | 50 mm |
| Features | Multifunction |
| Case Material | Stainless Steel |
| Handmade | No |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number | BQ2667 |
| Brand | Fossil |
| Type | Wristwatch |
| Band Color | Gold |
| Band Material | Stainless Steel |
| Customized | No |
| Dial Color | Black |
| Model | Fossil Brox |
| Band Width | 24 mm |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Case Finish | Brushed |
| Display | Analog |
From the Classic Collection. New rectangular styling in stainless steel case with black dial and date feature, curved mineral crystal, black embossed crocodile-grain leather strap with buckle closure, and water resistance to 30 meters
Out of stock
Out of stock
● Confident in its simplicity, daniel is made for a man with effortlessly cool style
● This 3-hand/date movement watch features a satin finish dial with hand-applied Arabic numerals which boast a modern utilitarian look
● Quartz Movement
● Case Diameter: 42mm
● Water resistant to 50m (165ft: in general, suitable for short periods of recreational swimming, but not diving or snorkeling
Out of stock
Only 1 left in stock