£189.00 Original price was: £189.00.£120.00Current price is: £120.00.
Out of stock
CompareNixon Mullet A1365-004 is a functional and special Gents watch. Case material is while the dial colour is White. In regards to the water resistance, the watch has a water resistance of 100 metres. This makes it suitable for swimming, but not high impact water sports. We ship it with an original box.
| Brand | Nixon | Analogue/Digital | Analogue | Case depth approx. | 8.00mm | Case Shape | Square | Case width approx. | 38.00mm | Clasp type | Clasp | Dial Colour | White | Gender | Gents | Model Name | Mullet | Strap colour | Black | Strap Type | Rubber Strap | Water Resistance | 100 metres | Weight (g) | 80.00 | BARCODE | 3608701165911 |
|---|
| Strap Material | Rubber |
|---|---|
| Strap Colour | Black |
| Dial Colour | Black |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Customised | No |
| Case Thickness | 8 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Case Colour | Black |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual |
| Features | Luminous Hands |
| Case Size | 38 mm |
| Case Material | PVD PLATED |
| Bezel Colour | Black |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Seller Warranty | Yes |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | A1365-004-00 |
| Brand | Nixon |
| Type | Wristwatch |
| Model | Nixon Mullet |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Case Finish | PVD Coated |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analogue |
| EAN | 3608701165911 |
Only 1 left in stock
ose gold-tone stainless steel case with diamond-set bars with a black rubber strap. Fixed rose gold-tone bezel. Black dial with luminous rose gold-tone hands and alternating index and diamond hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Small second sub-dial. Quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Transparent case back. Round case shape. Case size: 40.5 mm. Case thickness: 10.1 mm. Band width: 20 mm. Tang clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute, small second. Additional Info: Analog display with high-performance quartz technology with 262 khz vibrational frequency for precise accuracy. Dress watch style. Bulova Curv Black Dial Black Rubber Ladies Watch 98R239.
Out of stock
Out of stock
Out of stock