£180.00 Original price was: £180.00.£129.00Current price is: £129.00.
In stock
ComparePolice mens Watch 14796JS-02M.
Here we have this wonderful analogue mens timepiece that has been constructed and designed by Police. It sports a silver stainless steel bracelet and a stainless steel case and a black face. This 14796JS-02M Police mens wristwatch comes complete with the 2 years warranty.
14796JS-02M Police Mens G Force Watch Specifications
| Band Length (mm): | 200 |
| Band Width (mm): | 34 |
| Bracelet/Strap: | Stainless Steel |
| Case Colour: | Silver |
| Clasp: | Deployment |
| Dial Colour: | Black |
| Display: | Analogue |
| Gender: | Mens |
| Head Casing: | Stainless Steel |
| Head Depth (mm): | 13 |
| Head Height (mm): | 50 |
| Head Shape: | Rectangle |
| Head Width (mm): | 46 |
| Movement Type: | Quartz |
| Strap Colour: | Silver |
| Type: | Wrist Watch |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| Water Resistance: | 50m |
| Weight (Grams): | 120 |
| Range: | G Force |
| EAN: | 4895220915007 |
| Features | 24-Hour Dial, Dual Time, 12-Hour Dial, Date Indicator, Multi-Dial, Push/Pull Crown, Seconds Hand, Water-Resistant |
|---|---|
| Case Size | 46 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Dial Colour | Black, Champagne, Multicolour |
| Lug Width | 24 mm |
| Department | Men |
| Bezel Type | Smooth |
| Display | Analogue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Water Resistance Rating | 50 m (5 ATM) |
| Indices | Baton Indexes |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Case Finish | Polished/Brushed |
| Model | 16020JSTB/04 |
| Watchband Material | Leather |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Bezel Colour | Black |
| Display Type | Analogue |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Reference Number | PL14796JS/02M |
| Strap Colour | Black |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Brand | Police |
| Style | Dress/Formal |
| Gender | Men's |
| Closure | Buckle |
| Caseback | Screwback |
| Watch Shape | Round |
| Case Colour | Black, Multicolour, Silver |
| Case Thickness | 13 mm |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Type | Wristwatch |
Out of stock
In stock
Only 2 left in stock
This is a variable product.
Etiam bibendum elit eget erat. Curabitur bibendum justo non orci. Cras elementum. In dapibus augue non sapien. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum, nisl ligula egestas nulla, et sollicitudin sem purus in lacus. Praesent dapibus.