£250.00 Original price was: £250.00.£230.00Current price is: £230.00.
Only 2 left in stock
CompareIt’s no easy feat reinventing traditional handbag styles. But we do have a very talented Design Team that has created Cording Street. Our modern take on the satchel. Here crafted with a faux snakeskin patchwork and artisan leather whipstitch trims. Featuring the same padded flap, top handle and cut-edge straps at the sides. A long-loved handbag style elevated with hand-finished details.
– Crafted in soft grain leather
– Faux snakeskin leather trim to flap
– Leather hand-crafted whipstitching
– Structured triangular gussets
– Layered cut-edge strap detailing to sides
– Soft flap with tuck lock fastening
– Padded top handle
– Detachable cross body strap
– Bound edges
– Slip pocket to back
– Metal feet to base
– Foil embossed Radley London logo
– Detachable Scottie dog key fob
– Comes in original Radley London packaging
| Bag Width | 28 cm |
|---|---|
| Pattern | Patchwork |
| Shape | Rectangle |
| Bag Height | 17 cm |
| Occasion | Business, Travel, Casual, Formal, Workwear, Wedding, Party/Cocktail |
| Size | Medium |
| Handle/Strap Colour | mahogany |
| Bag Depth | 10 cm |
| MPN | H5890206 |
| Exterior Colour | Mahogany |
| Exterior Material | Leather |
| Vintage | Yes |
| Brand | Radley |
| Accessories | Bag Charm, Original Dust Bag, Detachable Strap |
| Department | Women |
| EAN | 5052557082362 |
| Hardware Material | Gold-Plated |
| Style | Crossbody |
| Strap Drop | 58 cm |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Handle/Strap Material | Leather |
| Hardware Colour | Gold |
| Product Line | radley |
A dapper design for the man on the move, Ted’s GANSU holdall is just the ticket for taking you from desk to drinks and beyond with effortless sophistication. Stylishly crafted from supple leather, it features plenty of pockets and a handy shoulder strap to make things easy on the go.
Out of stock
Ted Baker Oellie Knotted Handle Large Leather Tote Bag
Get carried away with Ted’s OELLIE tote bag. Crafted from luxurious leather, it features stylish gold hardware for a sophisticated finish, and comes with a removable shoulder strap and plenty of pockets to make light work of carrying everyday essentials.
Out of stock
Only 2 left in stock
The Ted Baker Annii Mini Exotic Moon Bag is a bag which will take your look to the next level. T-shaped bag features a chain shoulder strap and a statement clasp fastening. Team yours with your favourite LBD and tonal heels, for a night of cocktails with the girls.
Only 1 left in stock