£229.00 Original price was: £229.00.£199.00Current price is: £199.00.
Only 1 left in stock
CompareThis iconic and beautiful handbag has been expertly crafted from the very finest quality materials. With its signature dog logo it is instantly recognisable. This stylish and lovable design is also practical which you can use on a daily basis and can be worn to virtually every occasion. This is a chance to own something to make you feel truly special day after day, making it excellent value for money.
This
bag has been designed for modern lifestyles. It has outer back slip pocket (ideal for storing your phone whilst having quick and easy access).
Model: Radley Brompton Mews.
Type: Tote shoulder bag.
Size: Medium.
Colour: Dark Blue (Navy) with silver tone metal hardware.
Measurements: Width 33 cm (13 inches), Height 23 cm (9 inches), Depth 13 cm (5 inches).
Material: Beautiful rich grained leather outer and handles, textile interior with leather trim.
Flap with magnetic closure.
Two rolled top handles. Handle drop length 20 cm to the top of the bag.
Interior: Triple compartment construction. Centre zipped compartment and open compartments. Fully lined, one large zip pocket with metal dog logo detailing, one smart phone pocket.
Outer slip pocket under flap.
Signature handing logo dog charm.
Embossed logo lettering on the front.
Includes Radley London dust bag.
New with tags.
Style reference: H6173401
| Weight | 4.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 35 × 16 in |
| Bag Width | 13 in |
| Manufacturer Colour | Dark Blue |
| Closure | Magnetic |
| Occasion | Business, Casual, Formal, Travel, Workwear |
| Size | Medium |
| Hidden Compartment | No |
| Main Colour | Dark Blue |
| Lining Colour | Beige |
| Bag Depth | 5 in |
| Feature | Inner Pockets |
| Exterior Colour | Blue |
| Handbag Size | Medium |
| Depth | 13 cm |
| Vintage | No |
| Outer Material | Leather |
| Accessories | Bag Charm |
| Department | Women |
| Style | Shoulder Bag |
| Height | 23 cm |
| Features | Inner Dividers, Inner Pockets, Mobile Phone Pocket, Outer Pockets, Zip-Around, Bag Charm |
| Width | 33 cm |
| Finish | Pebbled |
| Hardware Colour | Silver |
| Pattern | No Pattern |
| Bag Height | 9 in |
| Handle Style | Double Handles |
| Handle/Strap Colour | Blue |
| Lining Material | Fabric |
| Exterior Material | Leather |
| Modified Item | No |
| Brand | Radley |
| Type | Plain |
| Hardware Material | Stainless Steel |
| Strap Drop | 20 cm |
| Handle/Strap Material | Leather |
| Product Line | Radley Brompton Mews |
| Personalise | No |
| Shape | Rectangle |
| EAN | 5052557090404 |
| MPN | H6173401 |
Superdry women’s Montana small cabin suitcase. This pull-along case is the ideal travel companion for a weekend away. On the outside the bag has a front pocket great for keeping travel documents safe, a side handle, a top handle and an adjustable handle allowing you to pull the bag along on wheels. Inside, it is lined, with inside fastening in the large main compartment to keep all your items in place and two large pockets. The case is finished with a rubber Superdry logo on the front and branded zip pulls. L 50 x W 32 x D 15
Out of stock
Ted Baker Oellie Knotted Handle Large Leather Tote Bag
Get carried away with Ted’s OELLIE tote bag. Crafted from luxurious leather, it features stylish gold hardware for a sophisticated finish, and comes with a removable shoulder strap and plenty of pockets to make light work of carrying everyday essentials.
Out of stock
Superdry men’s M tarp messenger bag. A versatile and practical bag to keep all things technical in. Featuring a padding inner laptop sleeve, adjustable padded over-the-shoulder strap and model and multiple internal and external compartments. The bag is finished with a logo across the front flap of the bag. Suitable for laptops and tablets with 17” or smaller.
Approximate capacity 35 litres
H 33cm x L 54cm D 20c
Out of stock
Add a touch of designer style to your accessory collection with this sophisticated leather backpack. The design features a zip around top fastening, complete with adjustable shoulder straps, padded back insert, and embossed logo detail.
Out of stock