£289.00 Original price was: £289.00.£220.00Current price is: £220.00.
Out of stock
Compare| Brand | Rotary |
|---|---|
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | GS05410/04 |
| Customised | No |
| Model | Regent |
| Strap Colour | Black |
| Dial Colour | Black |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Features | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Silver |
| Strap Material | Leather |
| Case Material | Stainless Steel |
| Style | Dress/Formal |
| Display | Analogue |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Indices | Baton Indexes |
| Case Size | 40 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Watch Shape | Round |
| Caseback | Screwback |
| Vintage | No |
| Strap Width | 20 mm |
| Lug Width | 24 mm |
| Case Finish | Brushed |
| Case Thickness | 11 mm |
| Closure | Buckle |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| MPN | GS05410/04 |
| EAN | 5037678060956 |
This classic analogue mens watch that has been constructed by Casio. This watch incorporates a black stainless steel bracelet with a stainless steel case on top of a black face.
Out of stock
● Confident in its simplicity, daniel is made for a man with effortlessly cool style
● This 3-hand/date movement watch features a satin finish dial with hand-applied Arabic numerals which boast a modern utilitarian look
● Quartz Movement
● Case Diameter: 42mm
● Water resistant to 50m (165ft: in general, suitable for short periods of recreational swimming, but not diving or snorkeling
Out of stock
Out of stock