£349.00 Original price was: £349.00.£185.00Current price is: £185.00.
Only 1 left in stock
CompareWe offer this gorgeous ladies Rotary Chronograph watch that features a Rose gold and White mother of pearl dial with a quartz movement. This watch has a rose gold plated stainless steel case and bracelet, rose gold tone hands, date window and chronograph sub dials. Comes with a 2 year Guarantee.
Display Type
Analogue
Date Display
Yes
Case Width
38 mm
Case Depth
10.8 mm
Dial Colour
Rose Gold and White Mother Of Pearl
Crystal/Glass Type
Mineral crystal
Case Material
Stainless steel
Strap Type
Bracelet
Strap Material
Stainless Steel
Strap Colour
Rose Gold
Clasp
Push Button Deployment
Water Resistant
Yes
Movement
Quartz
Chronograph
Yes
Packaging
Rotary Packaging
Guarantee
2 years
Supplied with
Official Rotary presentation box, official Rotary guarantee, instruction manual (where applicable)
| Gender | Women's |
|---|---|
| Brand | ROTARY |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Model | LB007/C/25 |
| Reference Number | LB007/C/25 |
| Display | Analogue |
| Strap Material | Rose Gold Plated, Stainless Steel |
| Case Material | Rose Gold Plated, Stainless Steel |
| Case Colour | Rose Gold |
| Strap Colour | Rose Gold |
| Case Size | 38 mm |
| Face Colour | Rose Gold And White MOP |
| Dial Style | 12-Hour Dial, 24-Hour Dial, Multi Dial, Roman Numerals, Seconds Hand, Retrograde Chronograph |
| Lug Width | 18 mm |
| Warranty | 2 years |
| Strap Type | Bracelet |
| With Booklet | Yes |
| With Original Packaging | Yes |
| Original Packaging Description | With Box |
| Features | 12-Hour Dial, Chronograph, Date Indicator, Mineral Crystal, Multi-Dial, Push/Pull Crown, Seconds Hand, 24-Hour Dial |
| Complications | Date Indicator, Chronograph |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Case Thickness | 10.6 mm |
| Caseback | Snap |
| Dial Colour | Multicolour, Rose Gold, White |
| Style | Dress/Formal |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Colour | Rose Gold |
| Bezel Type | Smooth |
| Closure | Push-Button Deployment |
| Dial Pattern | Mother of Pearl |
| Indices | Roman Numerals |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Original Box/Packaging | Yes |
Only 2 left in stock
A classic British dress watch inspired by the beauty and movement of the Northern Lights, the Aurora Collection uses intricate dial detailing to reflect light and form a stunning visual effect. A modern interpretation of traditional shapes and patterns, this series was designed to make a statement. Available in 26mm size this watch will suit a small to medium wrist, comes with leather, strap.
Out of stock