£575.00 Original price was: £575.00.£175.00Current price is: £175.00.
In stock
CompareElevate your style with the innovative Rotary Revelation Dual Face Watch – two timepieces in one. Designed for the modern man, this luxury Swiss-made watch features a unique rotating case, allowing you to switch between two dials effortlessly. Perfect for travellers or those managing multiple time zones, it combines precision, versatility, and timeless elegance. Crafted with a sleek black PVD ion-coated stainless steel case and paired with a premium leather strap, this watch delivers both durability and sophistication. Powered by dual Swiss quartz movements, it ensures accurate timekeeping wherever you are. Sapphire glass provides superior scratch resistance, while its refined design makes it suitable for both formal and casual wear. Supplied in official Rotary packaging, making it an ideal gift.
| Brand | Rotary |
|---|---|
| Model | Revelation Les Originales |
| Type | Wristwatch |
| Department | Men |
| Style | Luxury, Dress |
| Movement | Swiss Quartz (Battery) – Dual Movement |
| Display | Analogue |
| Case Material | Black PVD Ion-Coated Stainless Steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Colour | Black |
| Dial Colour | Black |
| Strap Type | Strap |
| Features | Dual Time Zone, Rotating Case, Two Dials |
| Warranty | 2 Years |
| EAN | 5037678031673 |
| MPN | GS02968/10/19 |
| Bezel | Fixed |
| Closure | Buckle |
| Glass | Sapphire Crystal (Scratch Resistant) |
| Water Resistance | 30m / 3 ATM / 50m stated |
| Packaging | Official Rotary Gift Box |
| Occasion | Formal, Business, Everyday Wear |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 12–14mm |
| Number of Dials | 2 (Dual Face) |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Maximum Wrist Size | 160–210mm |
| Crown Type | Push/Pull (Hidden crowns) |
| Gender | Gents |
| Watch Shape | Round |
| Case Finish | Matte/Polished PVD |
| Lug Width | Standard |
| Condition | New |
● Confident in its simplicity, daniel is made for a man with effortlessly cool style
● This 3-hand/date movement watch features a satin finish dial with hand-applied Arabic numerals which boast a modern utilitarian look
● Quartz Movement
● Case Diameter: 42mm
● Water resistant to 50m (165ft: in general, suitable for short periods of recreational swimming, but not diving or snorkeling
Out of stock
Stainless steel case with a black leather strap. Fixed bezel. Digital dial. Dial Type: digital. Quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Solid case back. Round case shape. Case size: 38.5 mm. Buckle clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute, second, date. Calvin Klein Future Digital Watch K5B13XC1
Out of stock
Out of stock