£139.00 Original price was: £139.00.£79.00Current price is: £79.00.
In stock
CompareThe simple yet stylish watch can be paired with most outfits and, as such, it is suitable for both smart and casual events. The case is finished in plated stainless steel. Using a quartz movement, this pretty watch is also deeply practical, making it ideal for daily use. Water-resistant to thirty metres, there is a handy two-year guarantee from the manufacturer. Quintessentially British Radley are specialists in classic British style. The watch is a perfect example of the brand’s sense of playful elegance. Like all of their watches, this item comes with the iconic Scottish Terrier that Radley has become famous for. Women seeking a bold yet graceful watch need look no further than the Radley Leather Women’s Watch RY21560A.
|
| Brand | Radley |
|---|---|
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | RY21560A-SET |
| Model | RY21560A-NEW |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Leather |
| Case Material | Rose Gold PVD Plated Stainless Steel |
| Display | Analogue |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Dial Color | Rose Gold |
| Style | Casual |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| With Papers | Yes |
| Case Size | 34mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Case Thickness | 9mm |
| MPN | RY21560A-SET |
| EAN | 5018479121848 |
Only 1 left in stock
Only 2 left in stock
Elevate the everyday with British sensibility with a colourful twist. The Jura Collection has all the charm of a timeless dress watch but with added functionality and pop of colour. With subtle updates including small seconds and a sand-blasted dial, this watch is an evolution of the early Classic Collection.
Out of stock
Out of stock