£65.00 Original price was: £65.00.£38.00Current price is: £38.00.
Out of stock
CompareThis SEKONDA Men’s digital watch is the perfect timepiece to wear for an active lifestyle. This watch features a black plastic case enclosing a black dial with gold coloured features. The dial showcases 1/100th second chronograph timing, a countdown timer, 5 alarms, dual-time and a back light. Finished with a black plastic strap and water resistance to 100M, this digital timepiece ticks all the boxes.
Watch, Presentation box, Watch Cushion, Guarantee
| Brand Name | Sekonda |
|---|---|
| Model number | 1229 |
| Part Number | 1229 |
| Item Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Mineral |
| Display Type | Digital |
| Clasp Type | Buckle |
| Case Material | Plastic |
| Case Diameter | 46 millimetres |
| Case size | Large |
| Case Thickness | 19 millimetres |
| Band Material | Plastic |
| Band Width | 22 millimetres |
| Band Colour | Black |
| Dial Colour | Black |
| Calendar | Day-Date-Month-Year |
| Special Features | Calendar, countdown |
| Weight | 74 Grams |
| Movement | Quartz |
| Water Pressure Resistance | 10 bar |
| Weight | 249.48 lbs |
|---|---|
| Brand | Sekonda |
| Department | Men |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Plastic |
| Case Colour | Black |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Case Material | Plastic |
| Display | Analogue |
| Features | Alarm |
| Dial Colour | Black |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Indices | Multi Dial |
| Type | Wristwatch |
| Customised | No |
| Style | Sport |
| Case Size | 52 mm |
| Watch Shape | Round |
| Caseback | Solid |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| EAN | 5051322012290 |
| Brand | |
| Department | |
| EAN | |
| MPN | |
| Type |
Only 1 left in stock
Out of stock
Out of stock